Darmowy odbiór opon do utylizacji?

Darmowy odbiór zużytych opon do utylizacji.

Darmowy odbiór opon do utylizacji?

Za darmo to i likieru się napiję – mawia żartobliwie nasz dobry kolega. Wszyscy lubią gratisy i promocje.

A darmowy odbiór opon? Na co możesz liczyć w najbliższych miesiącach? Działa czy nie działa? Czekać czy nie czekać?

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy darmowe jest zawsze dobre?

Darmowy odbiór opon w Polsce. Jak to się zaczęło?

Kto w Polsce zbiera opony za darmo?

Jakie są w Polsce możliwości nieodpłatnego pozbywania się zużytych opon?

A co z dostępnością darmowego odbioru opon?

Masz alternatywę!

Czy darmowe jest zawsze dobre?

Współczesny świat na każdym kroku oferuje nam różnego rodzaju gratisy i promocje. Można odnieść wrażenie, że właściwie nie da się sprzedać zbyt wiele nie dokładając czegoś za darmo lub nie obniżając ceny. Handlowcy, wykorzystując drzemiące w nas instynkty, nieustannie oferują różnego rodzaju promocje, wyprzedaże, darmowe dodatki do usług lub produktów. Klient poluje na okazje, a przedsiębiorcy coraz bardziej zaciskają pasa. Im mniejsi tym zaciskają bardziej. W końcu wielu daje się wciągnąć w tę karuzelę i też poszukują swoich gratisów i promocji. Gdzie kupić opony o 5 zł taniej? Czy trzeba robić usługę wymiany za 10 zł żeby przetrwać na rynku?

Jednak czy jest tak, że im taniej, tym lepiej? Nie zawsze! Zazwyczaj mamy do czynienia ze zdrowymi działaniami zwiększającymi wolumen sprzedaży. Sprzedawca obniża swoją marże do niskiego poziomu ponieważ liczy na to, że zwiększona sprzedaż przyniesie mu wyższy zysk, a jednocześnie pozwoli pozbyć się zgromadzonych nadmiernych zapasów. Taka promocja często jest korzystna dla obu stron transakcji. Z jednej strony przyspiesza obrót towarów i pieniędzy. Z drugiej umożliwia zakup po korzystniejszej cenie. To prawdopodobnie najczęstszy scenariusz.

Są również korzystne promocje w przypadku wchodzących na rynek nowych firm lub usług, które obniżoną ceną chcą zachęcić klientów do ich wypróbowania. Sami jesteśmy tego dobrym przykładem 🙂

Niejednokrotnie jednak zdarza się, że darmowa, gratisowa usługa lub produkt albo jest bardzo niskiej wartości, albo jego jakość znacząco odbiega od oczekiwań. Obniżona cena może też wynikać z niskiej wartości produktu (nie ujawnione wady fabryczne, stary towar zalegający od lat w magazynie). Takie sytuacje są powodem wielu rozczarowań. Upolowałeś swoją okazję? Uważaj! To może być początek problemów.

A jak jest w przypadku odbioru zużytych opon do utylizacji?

Darmowy odbiór opon w Polsce. Jak to się zaczęło?

Obowiązujące dziś rozwiązania zostały zapoczątkowane przez Ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (tytuł i odnośnik wg. stanu obecnego), przyjętej przez Sejm RP w roku 2001. Ustawa ta po raz pierwszy wprowadziła w praktyce zasadę rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W przypadku opon efektem było utworzenie przez największych obecnych wówczas na polskim rynku producentów organizacji odzysku. Pojawiła się nowa usługa – darmowy odbiór opon. Wprowadzone zmiany skutkowały podwyżkami cen opon nowych ze względu na konieczność ponoszenia przez producentów dodatkowych kosztów związanych z utylizacją.

Obecnie wprowadzający opony na polski rynek ma do wyboru wiele możliwości wywiązania się z obowiązków ustawowych. Może rozliczyć się samodzielnie lub podpisać umowę z organizacją odzysku. Czy każda z tych możliwości wiąże się z zapewnieniem darmowego odbioru opon do utylizacji? Nie. O ile nam wiadomo taki przypadek jest tylko jeden. Zdecydowana większość sprzedanych w Polsce opon nie jest powiązana z bezpłatną usługą odbioru odpadów.

Kto więc w Polsce zbiera opony za darmo?

Celowo zadajemy to pytanie w taki właśnie sposób. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że stosowanie uproszczeń niejednokrotnie prowadzi do błędnej oceny rzeczywistości i nieuzasadnionego obniżania wartości wykonywanej pracy. Odpowiedź jest niezwykle prosta, i jak się przez chwilę zastanowić, oczywista. Opon za darmo nie zbiera NIKT! I to nie tylko w Polsce. Każdy, kto przyjeżdża do Ciebie po ich odbiór musi zarobić na utrzymanie firmy, pracowników i ich rodzin, a w końcu także swoje i swojej rodziny. Jeśli jesteś przedsiębiorcą to z pewnością dobrze to wiesz i rozumiesz. Za bezpłatną usługę też ktoś na pewno zapłacił.

Piszemy o tym w kontekście darmowych odbiorów z pełną świadomością, ponieważ od lat widzimy w jak różny sposób traktowany jest przewóz towarów i przewóz odpadów. A przecież paliwo kosztuje tyle samo zarówno do aut przewożących na przykład nowe opony, jak i do tych przewożących zużyte. Praca kierowców podobnie. Specjalistyczne auta do przewozu odpadów są często droższe. Do tego stale zaostrzane i powodujące wzrost kosztów przepisy dotyczące odpadów. Oczekiwanie, że ktoś wykona swoją pracę za darmo jest nieracjonalne.

Wszyscy więc rozumiemy, że odbiór i zagospodarowanie odpadów kosztuje. Zużyte opony nie są w tym względzie wyjątkiem.

Skoro tak, to postawmy to pytanie w inny sposób:

Jakie są w Polsce możliwości nieodpłatnego pozbywania się zużytych opon?

Być może zaopatrujesz się w nowe opony bezpośrednio u jednego z producentów, który okresowo przyznają Ci limit darmowego odbioru. A może w jednej z hurtowni, które zapewniają taką usługę. Możesz odnieść wrażenie, że takich ogólnopolskich darmowych systemów zbiórki jest wiele. A ile ich jest w rzeczywistości? My zauważyliśmy jeden, na którym oparte są pozostałe.

Są oczywiście także inne systemy, choćby te organizowane przez recyklerów, hurtownie czy niektóre organizacje odzysku. Działają one jednak na zasadach rynkowych. Są również bardzo dobre, wyspecjalizowane w zbiórce opon, nieprzerwanie pracujące od wielu lat firmy – operatorzy logistyczni. Oni także działają na zasadach rynkowych. Cena odbioru musi pokryć zarówno koszty odbierającego, jak i koszt przyjęcia do utylizacji przez recyklera.

A co z dostępnością darmowego odbioru opon?

No właśnie. Co z dostępnością darmowej usługi?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić jak mały jest obecnie udział darmowej zbiórki w całości. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku w Polsce odzyskowi zostanie poddane około 300 tys. t. opon. Bezpłatną zbiórkę szacujemy zaledwie na około 50-60 tys. t. To stanowi nie więcej niż 20%. Mniej niż co piąta opona jest odbierana bezpłatnie!

Przez ostatnie miesiące rozmawialiśmy z setkami zarówno małych jak i większych warsztatów, które ze zmiennym powodzeniem korzystają lub próbują skorzystać z bezpłatnego odbioru. Ci więksi raczej nie mają problemów z dostępem do limitów i ze złożeniem zlecenia. Ci mniejsi, jeśli mogą, zamawiają za pośrednictwem hurtowni. Czy jednak samo złożenie zlecenia to sukces? Nie koniecznie.

Nie wszyscy są zadowoleni z jakości darmowych odbiorów opon.

Okazuje się, że im bliżej końca roku tym dłuższy czas oczekiwania na odbiór. W miarę szybko następuje odbiór opon ciężarowych. Jeśli jednak masz osobowe to musisz uzbroić się w anielską cierpliwość. Duże trudności dotyczą tradycyjnie także pozbywania się opon po wystrzale i opon wolnobieżnych. Obecnie regułą jest, że tonaż możliwy do przekazania nieodpłatnie znacząco odbiega od potrzeb.

Dlaczego tak się dzieje? W jednym z wcześniejszych artykułów pisaliśmy o czynnikach wpływających na ceny odbioru opon na wolnym rynku. Okazuje się, że te same czynniki mają także wpływ na bezpłatną zbiórkę (choć wiemy, że niektórzy nie wierzą w to do dziś 😀 ).

Masz alternatywę!

Jak sobie skutecznie poradzić z oponami do utylizacji? Jak już wcześniej pisaliśmy możliwości jest całkiem sporo. Jest też narzędzie, dzięki któremu w jednym miejscu masz dostęp do wielu sprawdzonych, zarejestrowanych w BDO i wyspecjalizowanych w zbiórce opon firm. Wybierasz najlepszą ofertę spośród wielu otrzymanych w odpowiedzi na wystawione ogłoszenie. Łatwo, szybko i oszczędnie pozbywasz się wszystkich rodzajów zużytych opon. Wystawiasz kiedy chcesz i ile potrzebujesz – bez jakichkolwiek limitów, minimów logistycznych i prowizji. Monitorujesz sytuację na rynku i jesteś na bieżąco z warunkami odbioru w Twojej okolicy. Jednym kliknięciem automatycznie wystawiasz Kartę Przekazania Odpadu w rejestrze BDO.

pl_PLPolski